2020 Apple MacBook Air 13.3" M1 7C GPU 3.2GHz 8GB RAM 256GB SSD MGN63LL/A
2020 Apple MacBook Air 13.3" M1 7C GPU 3.2GHz 8GB RAM 256GB SSD MGN63LL/A
PayMore Riverton
SKU:UT03-2840A-R4R4
Couldn't load pickup availability
2020 Apple MacBook Air 13.3" M1 7C GPU 3.2GHz 8GB RAM 256GB SSD MGN63LL/A
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Apple Computers |
| Sub-Collection | Apple MacBook (M-Chip and A-Chip) |
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Air |
| MPN | MGN63LL/A |
| Release Year | 2020 |
| Processor Brand | Apple |
| Processor | M1 |
| Processor Cores | 8C CPU |
| Processor Speed | 3.2GHz |
| GPU (Cores) | 7C GPU |
| Memory (Ram) | 8GB RAM |
| Storage |
256GB
|
| Storage Type | SSD |
| Screen Size | 13.3" |
| Display | Retina LCD |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Retina | Yes |
| Touch Bar? |
No
|
| Fingerprint Sensor? | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Space Gray |
| Has Limited Warranty? | No Apple Limited Warranty |
| Has AppleCare+? | No AppleCare+ |
| Condition | Good |
| Operating System | Sequoia 15.4.1 |
| Connections |
3.5mm Audio Jack
Thunderbolt 3 (USB-C) Port
|
| Cycle Count | 35 |
| Battery Condition | Normal |
| Maximum Battery Capacity | 95% |
| UPC | 649661627715 |
| Serial# | C02HGNFEQ6L4 |
| Password | password |
Cosmetic condition:
This unit is in good cosmetic condition overall, with minimal wear on the top, bottom, and all four sides. The ports are clean and in good condition. The screen shows some minor wear and scuffs, and the keyboard has minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The LCD is fully functional with no damage or issues. I connected to a WiFi network and tested the audio by playing a video, and both WiFi and audio work properly. The keyboard and touch functions have also been tested, and all keys and touch features function as expected.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.