Acer Chromebook 516 GE 16" i5-1240P 3.85GHz 8GB RAM 256GB SSD
Acer Chromebook 516 GE 16" i5-1240P 3.85GHz 8GB RAM 256GB SSD
PayMore Riverton
SKU:UT03-B2B147-R2R4
Couldn't load pickup availability
Acer Chromebook 516 GE 16" i5-1240P 3.85GHz 8GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Acer Laptop |
| Brand | Acer |
| Model | Chromebook |
| MPN | 516 GE |
| Release Year | 2022 |
| Operating System | ChromeOS |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i5-1240P |
| Processor Speed | 3.85GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (Ram) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 16" |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Integrated Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Display | 2K QHD+ LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Gray |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
2x USB-C 3.2 Gen 2 Port
USB-A 3.2 Gen 2 Port
HDMI Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
Ethernet Port
|
| Serial# | NXKCWAA00124001EAC7600 |
| Password | N/A |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The bezel is also in good cosmetic condition with little to no wear, and the ports are clean and in good condition. The screen shows some minor wear and scuffs, and the keyboard has minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without problems, and audio was tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.