Dell XPS 13 7390 13.3" i7-10710U 1.1GHz 16GB RAM 512GB SSD
Dell XPS 13 7390 13.3" i7-10710U 1.1GHz 16GB RAM 512GB SSD
PayMore Riverton
SKU:UT03-2849A-R2R4
Couldn't load pickup availability
Dell XPS 13 7390 13.3" i7-10710U 1.1GHz 16GB RAM 512GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | XPS |
| MPN | 13 7390 |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-10710U |
| Processor Speed | 1.1GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Fair |
| Screen Size | 13.3" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Display | FHD Touchscreen LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| Color | Silver |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Fair |
| Connections |
2x Thunderbolt 3 / USB-C Port
USB-C 3.1 Port
MicroSD Card Reader
3.5mm Headphone/Microphone Combo
|
| Serial# | JL314D3 |
Cosmetic condition:
The bottom and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear, and the ports are clean and in good condition. The screen and keyboard are in good condition with minor wear, scuffs, and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel shows little to no wear. The top case is in fair condition due to scuffs, dents, scratches, and wear, including some semi-deep scratches that are easily visible. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi successfully, and audio was tested by playing a video; both the Wi‑Fi and audio work properly. The keyboard has been tested with all keys functioning, and the touch functions have also been tested and are fully functional.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.