MSI Raider GE68 HX 14VGG 15.6" i9 14900Hx 2.2GHz 32GB 1TB GeForce RTX 4070
MSI Raider GE68 HX 14VGG 15.6" i9 14900Hx 2.2GHz 32GB 1TB GeForce RTX 4070
PayMore Riverton
SKU:UT03-2793A-D2R1
Couldn't load pickup availability
MSI Raider GE68 HX 14VGG 15.6" i9 14900Hx 2.2GHz 32GB 1TB GeForce RTX 4070
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | MSI Laptop |
| Brand | MSI |
| Model | Raider GE68 HX |
| MPN | 14VGG |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i9 14900Hx |
| Processor Speed | 2.2GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce RTX 4070 |
| Memory (Ram) | 32GB RAM |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Display | FHD+ LCD |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Black |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Thunderbolt 4 / USB-C Port
USB-C 3.2 Gen 2 Port
USB-A 3.2 Gen 2 Port
USB-A 3.2 Gen 1 Port
HDMI Port
SD Card Reader
3.5mm Headphone/Microphone Combo
Ethernet Port
|
| Serial# | K2410N0027314 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard is in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without problems, and the audio was tested by playing a video. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.